Świat od wielu lat analizuje możliwości wykorzystania ogromnego potencjału dobroczynnych właściwości tej mikroskopijnej algi. Jej siłę od setek i tysięcy lat odkrywali już Aztekowie i plemiona afrykańskie, które wzbogacały swoją dietę spiruliną pozyskiwaną z odparowywania wody czerpanej z płytkich, ciepłych zbiorników. W wielu pracach naukowych wskazywano na tę algę jako na przyszłość żywienia świata ze względu na ekstremalne nasycenie naturalnymi składnikami o znakomitej przyswajalności.
Mimo to dziś większą częściej stosowana jest w innych regionach świata – w krajach Azji, Ameryki oraz Afryki, niż w Polsce. Jednak ta sytuacja systematycznie zmienia się na lepsze.
Liczne źródła naukowe wskazują, że czysty ekstrakt ze spiruliny zawiera ponad 3500 substancji aktywnych – białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Naukowcy, również w Polsce, prowadzą badania dotyczące spiruliny i udowodnili jej pozytywny wpływ na żywienie, kosmetykę i działanie w przypadku wielu schorzeń. Biolodzy i chemicy z całego świata dokładają starań, aby potwierdzić, które ze składników aktywnych najskuteczniej pomagają w odżywianiu, medycynie i kosmetyce.
Spirulina znana jest ze swoich właściwości przeciwutleniających, co w kosmetyce oznacza opóźnianie efektów starzenia się skóry. Od jakiegoś czasu w związku z tym obserwujemy coraz częstsze zastosowanie spiruliny w maseczkach do twarzy. W ostatnich latach na rynku zaczęły pojawiać się bardziej rozwinięte preparaty z tą morską algą, głównie toniki, peelingi i – nieco rzadziej – w kremach do twarzy. Naukowcy wykazali antyalergiczne działanie spiruliny, dlatego jest dodawana szczególnie do kosmetyków przeznaczonych dla skóry suchej i wrażliwej
Już teraz wiemy jednak, że spirulina wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i obniżającym poziom prozapalnych cytokin. Jednocześnie wykazano skuteczność w neutralizowaniu szeregu drobnoustrojów, m.in. bakterii e. coli, pałeczki ropy błękitnej, gronkowca złocistego i niektórych rodzajów bakterii Gram-dodatnich, bielnika białego, paciorkowca kałowego czy laseczki siennej.
Zawiera aż 8 aminokwasów, których nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować sam, czyli aminokwasy egzogenne.
W spirulnie znajdziemy m.in.:
- Białko – nawet do 70%
- Kwasy tłuszczowe
- kwas palmitynowy
- kwas linolowy
- kwas gamma-linolenowy
- kwas eikozapentaenowy
- kwas dokozaheksaenowy
- kwas arachidonowy
- Witaminy
- Witaminy z grupy B
- Witamina C
- Witamina D
- Witamina E
- Minerały
- Żelazo, występujące w spirulinie wraz z fikocyjaniną, znakomicie przyswajalne, znacznie lepiej niż to, które znajdziemy w mięsie
- Fosfor
- Potas
- Wapń
- Cynk
- Selen
- Chrom
- Miedź
- Molibden
- Jod
- wapń
- Aminokwasy egzogenne
- leucyna,
- izoleucyna,
- walina,
- lizyna,
- metionina,
- treonina,
- tryptofan
- fenyloalanina
- Inne składniki
- Beta-karoten
- Chlorofil
Źródła:
https://sklep.mlynoliwski.pl/_blog/75-Spirulina.html